Цифрова грамотність

18 лютого 2022, у гімназії № 7 пройшли онлайн-уроки з медіаграмотності, на яких здобувачі освіти переглянули відео, презентації, обговорили сучасний стан та проблеми медіаграмотності серед учасників освітнього процесу

Цифрограм 2.0

З 16 по 18 лютого 2022 року педагоги та інші працівники гімназії № 7 перевірили свою цифрову грамотність за допомогою національного тестування Цифрограм 2.0 для громадян. За основу даного інструменту було взято Рамку цифрових компетентностей для громадян України, яку за результатами досліджень у відповідній сфері було створено українськими експертами на основі європейської концептуально-еталонної Рамки цифрових компетентностей для громадян ЄС (DigComp 2.1.).

Всі цифрові компетентності умовно згруповано у шість сфер:

  1. Основи комп’ютерної грамотності
  2. Інформаційна та медіаграмотність. Вміння працювати з даними
  3. Створення цифрового контенту
  4. Комунікація і взаємодія у цифровому суспільстві
  5. Безпека у цифровому середовищі
  6. Вирішення технічних проблем. Навчання впродовж життя у цифровому суспільстві.

Тест розроблено на основі комплексного, систематизованого підходу, в ньому визначено 30 цифрових компетентностей, які вимірюються за 3-ма базовими та 6-ма підрівнями.

Після складання тесту кожен учасник тестування отримав електронний сертифікат, який засвідчує загальний рівень цифрової грамотності, загальну кількість набраних балів, а також кількість балів по кожній сфері компетентностей. 

«Місяць цифрової грамотності» з 1 по 30 листопада 2021 року

Указом Президента України від 26 серпня 2021 р. № 447/2021 «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 14.05.2021 року «Про Стратегію кібербезпеки України» визначено основні стратегічні цілі, для досягнення яких планується запровадити заходи, серед яких: 

  • підвищення рівня цифрової грамотності та кіберобізнаності населення України, розвиток та удосконалення цифрових навичок;

  • запровадження практики проведення загальнонаціональної інформаційної роз’яснювальної кампанії щодо дій громадян у випадку, коли вони стикаються із кібершахрайством та іншими кіберзлочинами.

Міністерство цифрової трансформації звертає увагу на одне з пріоритетних завдань Уряду України, яке передбачає навчання українців цифрової грамотності протягом трьох років.

 

З метою виконання зазначених завдань Міністерство цифрової трансформації проводить з 1 по 30 листопада 2021 року масштабну інформаційну кампанію «Місяць цифрової грамотності». Дана ініціатива реалізується в межах проєкту Міністерства цифрової трансформації Дія.Цифрова освіта. На порталі вже розміщено понад 65 безоплатних освітніх серіалів та тестів на цифрову грамотність, а також анонсовано розгалужену мережу з 6000 партнерських офлайн-хабів цифрової освіти.

Заходи у рамках проведення 

Місяця цифрової грамотності

Захід

Термін проведення

Відповідальний

Примітка

 

Розгляд питання на педагогічній раді щодо цифрової грамотності та ознайомлення працівників закладу освіти з можливостями платформи Дія.Цифрова освіта

 https://osvita.diia.gov.ua/

29.10.2021

11.11.2021

Директор

 

 

Ознайомлення педагогічних працівників та здобувачів освіти з функціоналом Всеукраїнської Школи Онлайн (https://lms.e-school.net.ua), здійснення реєстрації на зазначеному ресурсі

Протягом листопада 2021 р.

Класні керівники

 

 

Складання педагогічними та іншими працівниками національних тестів з цифрової грамотності Цифрограм

Протягом листопада 2021 р.

Педагогічні працівники

 

 

Висвітлення на офіційному сайті гімназії № 7, у соціальних мережах (сторінці Гімназії № 7 у Фейсбуці) інформації щодо результатів проведення заходів в рамках «Місяця цифрової грамотності»

Протягом листопада 2021 р.

Секретар

 

1

Перегляд учасниками освітнього процесу  освітніх серіалів, розміщених на порталі Дія.Цифрова освіта, зокрема: 

Протягом листопада 2021 р.

Педагогічні працівники, здобувачі освіти, батьки учнів

 

 

Інформація щодо запровадження національного проєкту з цифрової грамотності «Дія. Цифрова освіта»

Відповідно до листа Міністерства цифрової трансформації України від 17.03.2021 № 1/06-6-2830 інформуємо.

На виконання Програми діяльності Кабінету Міністрів України, затвердженою Постановою Кабінету Міністрів України від 12 червня 2020 року №471, Міністерство цифрової трансформації запустило національний проєкт з цифрової грамотності «Дія. Цифрова освіта», основною метою якого є навчити 6 млн. українців цифровій грамотності за 3 роки.

Звертаємо увагу, що наприкінці грудня 2019 року Мінцифри провела перше в історії України соціологічне дослідження цифрових навичок громадян. За даними дослідження, 53% громадян України не мають базового рівня цифрових навичок, а 15,1% з них віком 60-70 років не володіють цифровими навичками взагалі. При цьому, 47% громадян віком від 18 до 70 років зацікавлені в навчанні цифровим навичкам.

З результатами дослідження можна ознайомитись за посиланням - http://bit.ly/3auKqWG

Наголошуємо, що проєкт Дія.Цифрова освіта має дві складові:

  • Мережа цифрових оффлайн-хабів з більш ніж 6000 хабів цифрової освіти по всій країні (https://osvita.diia.gov.ua/hubs)

На сьогодні зазначеними ресурсами скористалися 489 тисяч громадян України.

Звертаємо увагу, що на платформі вже доступно 50+ освітніх онлайн-серіалів з різних тем: «Базові цифрові навички», «Штучний інтелект», «Цифрові навички для вчителів», «Кіберняні» тощо.

В межах даної платформи також запущено ресурс «Цифрограм», який уявляє собою національний тест на цифрову грамотність (https://osvita.diia.gov.ua/digigram) Мережа цифрових хабів постійно оновлюється і доповнюється новими локаціями. Для сучасної людини оволодіти цифровою грамотністю так само важливо, як вміти писати, читати і говорити. Від рівня цифрової грамотності залежить не лише комфорт проживання в країні цифрових сервісів, але й конкурентоспроможність кожного громадянина України.

Цифрограм

Національний тест на цифрову грамотність. Після складання тесту ви отримаєте сертифікат, що підтверджує ваші знання та навички.

Час проходження ~ 30-40 хв

Освітні серіали

 

Спільний проєкт Міністерства цифрової трансформації України, компанії з кібербезпеки 10Guards, компанії Cyberlab і компанії Moneyveo.

Проєкт Міністерства цифрової трансформації України за підтримки ЮНІСЕФ в Україні.

Серіал для батьків

«Безпека дітей в інтернеті»

Дізнайтесь, як уберегти дітей онлайн від шкідливих матеріалів, кібербулінгу, суїцидальних Інтернет-спілок, сексуального насильства.

Для новачків

Very Verified: онлайн-курс з медіаграмотності

Онлайн курс розроблений міжнародною організацією IREX у партнерстві зі студією онлайн-освіти EdEra. Very Verified є частиною проєкту «Вивчай та розрізняй: інфо-медійна грамотність», який впроваджується IREX за підтримки Посольства США та Посольства Великої Британії в Україні, у партнерстві з Міністерством освіти та науки України та Академією української преси.

Для новачків

Штучний інтелект

Ви дізнаєтесь, що таке штучний інтелект, яку користь він приносить, які ризики пов'язані з використанням технологій та як такі технології використовують українські та міжнародні компанії

Для вчителів

Оглядовий освітній серіал «Карантин: онлайн-сервіси для вчителів»

Це оперативна відповідь на світовий виклик, зумовлений поширенням коронавірусу. Ініціатива Міністерства цифрової трансформації України за підтримки Фонду Ріната Ахметова

Для вчителів

Інтерактивне навчання: інструменти та технології для цікавих уроків

Оглядовий освітній серіал про інновації в навчанні. Ініціатива Міністерства цифрової трансформації за підтримки АСБІС-Україна, Apple, Logitech, Prestigio Solutions, Microsoft та Ліко-Школи

Для вчителів

Цифрові навички для вчителів

Якщо ви — вчитель, то цей серіал саме для вас. Ви навчитеся застосовувати онлайн-інструменти, щоб навчальний процес став більш захопливим і ефективним. Однак спочатку рекомендуємо переглянути освітній серіал «Базові цифрові навички»

Для школярів

Підприємництво для школярів

Освітній серіал «Підприємництво для школярів» розроблено Міністерством цифрової трансформації України в партнерстві з «Київстар» та студією онлайн-освіти EdEra.

Модуль 1. Ідея

Модуль 2. Маркетинг

Модуль 3. Команда

Модуль 4. Фінанси та продажі

Модуль 5. Презентація продукту

 

Модуль 6. Юридичні аспекти

Для школярів

Діджитал-фізкультура для школярів за участі зірок спорту

Заняття спортом вдома під час карантину. Спільний проєкт Міністерства цифрової трансформації України, Фонду Ріната Ахметова та ФК «Шахтар»

Для школярів і підлітків

Вступ: діджитал-маркетинг для школярів та студентів

Спільний проєкт Міністерства цифрової трансформації України та Київського національного університету імені Тараса Шевченка, за участю GoIT, Netpeak, Vintage та при підтримці бренду GoITeens